„Ez a könyv egy vészjelzés!” – A Sóvárgás (Jind) temesvári bemutatója

Pataki Zoltán: „Ez a könyv egy vészjelzés!” – A Sóvárgás (Jind) temesvári bemutatója

A La Două Bufnițe könyvesboltban május 23-án tartották meg Böszörményi Zoltán Sóvárgás (Jind) című kisregénye román nyelvű változatának a bemutatóját. A Brumar kiadó gondozásában megjelent könyvet Ildikó Gábos-Foarţă, a könyv fordítója és Șerban Foarță költő mutatták be a szép számú érdeklődőnek, a szerző jelenlétében.
 
Ildikó Gábos-Foarţă szerint egy hivatásos pszichiáter sem írhatta volna meg jobban ezt a könyvet. A Sóvárgás (Jind) egy anorexia nervosa nevű betegségben szenvedő kislány tragédiáját mutatja be, aki valósággal belepusztult az anyai szeretet hiányába. „Ezt a súlyos betegséget, ami egy étkezési zavar, minden esetben az anya és a gyereke között kialakult konfliktushelyzet okozza – mondta Ildikó Gábos-Foarţă – egy bizonyos szakaszban még kezelhető, de nem gyógyszeres kezeléssel, csak szeretettel és együttérzéssel. Ha a betegség a második szakaszába lép, a szervezet leépül és a beteg menthetetlen. Ez a könyv egy vészjelzés, amely fel akarja hívni a figyelmet erre a súlyos jelenségre!” A könyvet el kell juttatni az iskolákba és fel kell hívni a tanárok figyelmét erre a jelenségre, mert senki se figyel oda az apró jelekre, amelyek már előrevetítik a tragédiát – mondta a könyv fordítója, aki gyakorló iskolapszichológus volt és sokszor találkozott külföldön munkát vállaló szülők gyerekeivel. Șerban Foarță költő, aki a könyvben szereplő bohócok versikéit ültette át román nyelvre mesteri módon, úgy véli, hogy a kislány a környezete közömbösségének, az empátia teljes hiányának az áldozata, ami jellemzi mai társadalmunkat.
 
„Ez könyv egy valós történeten alapszik, fiktív szereplőkkel és helyszínekkel. A valós eset 8 évvel ezelőtt történt, újságíró kollégák hívták fel rá a figyelmet, akik megpróbáltak beavatkozni, segíteni, de nem tudták megmenteni a kislányt. Nekem akkor el kellett felejtenem ezt a történetet, hogy feltárhassam az eset hátterét, fedezzem fel, hogy mi is történt valójában, mi ez a betegség, mi történik a kislánnyal, mi történik a társadalmunkkal?” – mondta Böszörményi Zoltán. „Öt évig dolgoztam ezen a könyvön, mert nem találtam meg a megfelelő hangot, nem tudtam, hogyan éljem bele magam ennek a kislánynak a lelki világába. Egyszer csak rádöbbentem: hát én magam is anya nélkül nőttem fel! Az én fájdalmam hol van, eltűnt? A lélek mélységeiből felszínre hoztam ezt az érzést és rögtön megtaláltam a megfelelő hangot, akkor tudtam befejezni regényt.” A szerző szerint ez a könyv egy cseppet sem szórakoztató, de egy olyan jelenségre szeretné felhívni a figyelmet, amelyet a mi társadalmunk termelt ki magából. A statisztikák szerint Romániában 159 000 gyereket hagyott magára egyik vagy mindkét szülője, akik külföldön vállaltak munkát. A gyerekek abban a korban maradnak magukra, amikor a legnagyobb szükségük van a szülői gondoskodásra. Ezer gyerekre egyetlen pszichológus jut, hiába mutatkoznak meg a betegség jelei, senki se törődik velük. „A gyerekek többsége túléli ezt a megpróbáltatást, de nem mindegyik éli túl, nincs mindegyiknek elég lelki ereje hozzá” – mondta Böszörményi Zoltán, aki azt reméli, hogy a könyv eljut olyan emberekhez, akik átgondolják ezt a kérdést, esetleg a hatóságok figyelmét is rátereli a problémára és akkor elérte a célját.
 
 
A szerző azt is elmondta: Arad és Moszkva után Temesváron került sor a Sóvárgás harmadik bemutatójára. Moszkvában érdekes volt a könyv fogadtatása: náluk nincs ilyen probléma, de azért ott is vannak gondok, mert sokan jönnek vidékről dolgozni a 17 milliós fővárosba, és otthon hagyják a gyermekeiket. A moszkvai bemutatón jelen voltak a sajtó munkatársai és foglalkoznak a jelenséggel. „Kelet-Európában nem mi vagyunk az egyedüli nemzet, ahol létezik ez a jelenség, a lengyelek és a bolgárok is hasonló helyzetben vannak” – mondta befejezésül Böszörményi Zoltán, aki a helyszínen dedikálta Sóvárgás című könyvének román és magyar nyelvű kiadását az olvasóknak.

 

Pataki Zoltán


(http://www.nyugatijelen.com/jelenido/ez_a_konyv_egy_veszjelzes.php)